Historia Loga Leroy Merlin

1923 – 1968 Logo z tego okresu nie przetrwało. Przed II wojną światową Leroy Merlin był jednym małym sklepem, który sprzedawał towary mieszkańcom i prawdopodobnie nie miał loga. Sklep został zamknięty podczas II wojny światowej, a jego towary zostały skonfiskowane na cele wojenne. W latach 40. para musiała zaczynać biznes od nowa. Pierwsze znane logo pojawiło się po tym, jak synowie Adolfa i Rosy, Bernard i Leonel, przejęli firmę.

1968 – 1980 Pierwszym znanym znakiem wizualnym było logo stworzone po zarejestrowaniu firmy Leroy Merlin Enchantment (później Leroy Merlin SA) przez braci i masowym otwarciu przyszłych hipermarketów budowlanych. W latach 50. i 60. takie sklepy nazywano „Zrób to sam” (DIY).

1980 – 1996 Pod koniec lat 70. firma napotkała trudności finansowe, a w 1979 roku, po śmierci założyciela, Adolpha Leroy, duża francuska korporacja Auchan wykupiła 50% udziałów. W 1981 roku, po śmierci Bernarda, nabyła firmę całkowicie. Z nowym właścicielem idea logo została zrewidowana.

1996 – obecnie W latach 90. firma otworzyła oddziały w Hiszpanii, Polsce, Włoszech i Brazylii i zaczęła przejmować inne sieci. Logo przeszło drobne zmiany, aby odzwierciedlić ekspansję.

Czcionka i Kolory Główne kolory logo to czarny i zielony.

  • Zielony to kolor życia i pozytywnej energii, symbol odnowy, która przychodzi wraz z remontami, wskazanie na produkty ogrodnicze. Odcień pokazuje, że dzięki produktom firmy dom staje się wygodnym i przyjemnym miejscem do życia.
  • Czarny – wskaźnik niezawodności, wytrwałości i pokonywania trudności.

Czcionka używana w latach 80. to Stencil Antiqua EF Rough. Przypomina ona odręcznie napisane litery pod szablonem, co jest kolejnym wskazaniem na „zrób to sam”. Czcionka jest podobna do ITC Eras Std Bold w nowoczesnym emblematy z nietypowym „R”.

Dane techniczne logo lub logotypu:

Nazwa na logoLeroy Merlin
Autor projektu Adolf Leroy
Wersja 3.7
KolorZielony, czarny
SymbolTak
Czcionka* / font*Dialog Pro Extra Bold
Proporcja**1.66 x 1
2d / 3dNie
* podobna lub identyczna
** mniej więcej (szerokość x wysokość)

Historia Leroy Merlin jest ciekawa i pełna zmian. Leroy Merlin to francuska sieć hipermarketów branży budowlanej, należąca do Groupe Adeo. Firma ma ponad 90-letnie doświadczenie w handlu materiałami do budowy i remontu domów i mieszkań, które ewoluuje wraz ze zmieniającymi się oczekiwaniami klientów.

Firma ma ponad 460 sklepów w 15 krajach, w tym 66 w Polsce.

Oto niektóre ważne daty z historii Leroy Merlin:

  • 1923: Adolf Leroy otworzył sklep z amerykańskim demobilem, Stocks Americains, w miasteczku Noeux les Mines we Francji.
  • 1924: Adolf Leroy ożenił się z Różą Merlin, co dało początek firmie o charakterze rodzinnym.
  • 1960: Zmieniono nazwę firmy z Stocks Americains na Leroy Merlin. Powstały sklepy z wyodrębnionymi działami (budowlany, stolarski, meblowy, sanitarny).
  • 1979: Sieć sklepów Leroy Merlin połączyła się z grupą Auchan, należącą do rodzinnej grupy finansowej AFM (Association Familiale Mulliez).
  • 1980: Dodano do logo zielony kolor i zielony trójkąt, symbolizujący rozwój i ekologię.
  • 1980–1984: Zawężono działalność do sprzedaży produktów budowlanych, dekoracyjnych, ogrodniczych i służących majsterkowaniu. Nastąpiła likwidacja działów: meblowego, gospodarstwa domowego, kuchennego, sportowego, campingowego i zabawek.
  • 1994: Leroy Merlin Polska rozpoczęła swoją działalność w Polsce. Dyrektorem Generalnym był Christophe Perrin.
  • 1996: W Piasecznie pod Warszawą otwarto pierwszy polski sklep budowlany Leroy Merlin.
  • 2007: Zmieniono czcionkę logo i usunięto portret założyciela.
  • 2016: Znacznie uproszczono logo i usunięto cień z napis.